Els sotasignats, socialistes, activistes sindicals, activistes de drets humans, activistes contra la guerra i organitzacions polítiques, hem seguit l’aixecament a Kazakhstan des del 2 de gener amb un profund sentit de solidaritat cap a les i els treballadors.
Els treballadors petroliers, miners i manifestants en vaga s’han enfrontat a una brutal repressió. Tota la força de la Policia i l’Exèrcit s’ha desfermat contra ells, amb instruccions de ’disparar a matar sense previ avís’. Més de 160 manifestants han estat assassinats fins al moment i més de 8.000 han estat arrestats.
Rebutgem la propaganda de la dictadura governant que aquest aixecament és producte de “radicals islàmics” o de la intervenció de l’imperialisme d’Estats units. No hi ha evidència d’això en absolut. Per contra, aquest és el recurs habitual d’un règim impopular: culpar a suposats agitadors "externs".
En el seu lloc, el detonant de les protestes va ser l’alça en els preus dels combustibles. Aquesta va ser la gota que va fer vesar el got, en un país on la immensa riquesa petroliera conviu amb una pobresa i una explotació terribles. També és el resultat del pes aclaparador d’una dictadura brutal sobre l’esquena de la gent. Aquest règim ha liquidat a tots els partits d’oposició, empresonat i torturat a activistes sindicals i de drets humans, i va ser responsable d’una massacre de treballadors petroliers en vaga en Zhanaozen fa deu anys.
La posició de totes les principals potencies capitalistes és clara. Putin secunda per complet al règim. L’Organització del Tractat de Seguretat Col·lectiva (CSTO) liderada per Rússia ha enviat 3.000 soldats al Kazakhstan per a intimidar als manifestants. El president xinès, Xi Jinping, també va anunciar el seu suport al govern del Kazakhstan i va afirmar que els disturbis van ser el resultat deliberat de "forces externes".
L’administració estatunidenca ha demanat "moderació tant per part de les autoritats com dels manifestants". De manera similar, la UE ha demanat als manifestants que “evitin qualsevol incitació a la violència” i ha demanat a les autoritats que “respectin el dret fonamental a la manifestació pacífica i la proporcionalitat en l’ús de la força en defensar els seus legítims interessos de seguretat”.
Com era d’esperar, tots prioritzen l’’estabilitat’ per a les seves companyies petrolieres que es beneficien de l’explotació dels recursos naturals i dels treballadors kazakhs.
En resposta a la solidaritat de classe dels règims capitalistes, responem amb la solidaritat de la classe treballadora i ens comprometem a plantejar les següents demandes en els nostres sindicats, parlaments i organitzacions:
Donem suport a la crida dels treballadors petroliers per a la nacionalització de la riquesa petroliera i les principals indústries sota el control dels treballadors.
Donem suport a la construcció d’un moviment sindical independent i un moviment socialista al Kazakhstan
Comunicat emès el 12 de gener de 2022. Les signatures es poden enviar a [email protected]
Primeras firmas:
Albania
Redi Muci
Aotearoa / New Zealand
International Socialist Organisation
Joe Carolan, Unite Union, Senior Organiser
Argentina
Christian Castillo, por la Dirección Nacional del Partido de los Trabajadores Socialistas (PTS)
Nicolás del Caño, Diputado Nacional por la Provincia de Buenos Aires por el Frente de Izquierda y de los Trabajadores - Unidad, dirigente del Partido de los Trabajadores Socialistas (PTS)
Myriam Bregman, Diputada Nacional por la Ciudad de Buenos Aires por el Frente de Izquierda y de los Trabajadores - Unidad, PTS, Abogada del CEPRODH – Centro de Profesionales por los Derechos Humanos
Alejandro Vilca, Diputado Nacional por la Provincia de Jujuy por el Frente de Izquierda y de los Trabajadores - Unidad, dirigente del Partido de los Trabajadores Socialistas (PTS)
Raúl Godoy, ex Diputado provincial de Neuquén por el Frente de Izquierda. Dirigente del PTS, ex Secretario General de SOECN (Sindicato de Obreros Ceramistas), obrero de la fábrica ex–Zanon recuperada por sus trabajadores
Eduardo Ayala, trabajador de Madygraf (ex Gráfica Donneley recuperada por sus trabajadores), PTS
Claudio Dellecarbonara, dirigente por la minoría de Asociación Gremial de Trabajadores del Subte y Premetro (AGTSYP) y referente de línea B de Subterráneos Buenos Aires. Diputado Provincial (Buenos Aires) electo por el Frente de Izquierda y de los Trabajadores Unidad, PTS
Austràlia
Caitlin Doyle-Markwick, Solidarity (IST), Media Entertainment and Arts Alliance
Miroslav Sandev, Solidarity / Teacher’s Federation
Luke Alexander, NTEU
Dani Cotton, National Tertiary Education Union, Branch Committee, University of Sydney
Susan Price
Mick Armstrong, Socialist Alternative, National Executive
Àustria
Christian Zeller, Netzwerk Ökosozialismus, Global Ecosocialist Network, Professor of Economic Geography, University of Salzburg
Manfred Ecker, Gewerkschaft der Privatangestellten GPA, Member
David Heuser, Linkswende
Heidi Specht, Arbeiter*innenstandpunkt
Karin Wilfingseder, GPA (Trade Union), Shop Steward
Bèlgica
Daniel Tanuro, Gauche anticapitaliste, Ecosocialist author
Jean Vogel, Marcel Liebman Insitute, President
Eric Toussaint, Fourth International, international activist & historian
Freddy Mathieu, FGTB, Ancien Secrétaire Régional
SAP - Antikapitalisten / Gauche anticapitaliste
Brasil
Letícia Parks: professora em SP, fundadora do Quilombo Vermelho e dirigente do MRT
Marcello Pablito, diretor de base do Sindicato dos Trabalhadores da USP e dirigente do MRT
Fernanda Peluci, diretora do Sindicato dos Metroviários de SP e militante do Movimento Nossa Classe
Marie Castaneda, coordenadora do CACS Marielle Franco da UFRN (Ciências Sociais) e militante da Juventude Faísca - Anticapitalista e Revolucionária
Gran Bretanya
Simon Hannah, Lambeth UNISON, Joint Branch Secretary
Fiona Lali, Marxist Student Federation (MSF)
Anne Alexander, Middle East Solidarity magazine, Co-editor
Labour Representation Committee (LRC)
Neil Faulkner, Archaeologist, historian and writer
Kazakh Solidarity Campaign
John McInally, Public & Commercial Services Union, Former Vice-President
Socialist Appeal
Workers Power
Ukraine Solidarity Campaign
Alex Callinicos, Emeritus Professor of European Studies, King’s College London
Andy Richards, UNISON, Brighton and Hove Branch Chair
Donny Gluckstein, SWP, Educational Institute of Scotland, EIS Council
Gareth Jenkins, SWP
Jon Woods, Portsmouth City UNISON, Chair
Gilbert Achcar, UCU, Professor
Michael Tucker
Ian Parker, Unite
Andrew Kilmister, Oxford Brookes University UCU (Universities and Colleges Union), Branch Secretary
Rowan Fortune, Anti*Capitalist Resistance, EC Member
Penny Foskett, SWP. NEU
Campbell McGregor, Scottish Socialist Party / UNISON
Tony Foley, NEU, England
ACR, Anti*Capitalist Resistance, England and Wales
Costa Rica
Paola Zeledón, editora de La Izquierda Diario Costa Rica
Fernanda Quirós, dirigent de Pan y Rosas Costa Rica
Esteban Fernández, dirigent de OSR, professor de filosofia UCR
Cuba
Frank García Hernández, Comunistas Cuba blog, member of the Editorial Board
Xipre
Athina Kariati, NEDA - New Internationalist Left
New Internationalist Left, NEDA
Dinamarca
Søren Sondergaard, Red-Green Alliance, Memmber of Danish Parliament, spokesperson on European Affairs
República Dominicana
Movimiento Socialista de Trabajadoras y Trabajadores, MST
França
Christian Mahieux, International Labour Network of Solidarity and Struggles
Malewski Jan, Inprecor (révue), rédacteur
Penelope Duggan, International Viewpoint, Editor
Michael Löwy
Nouveau Parti Anticapitaliste / New Anticapitalist Party
Alemanya
Yaak Pabst, Redaktion marx21-Magazin
Michael Findeisen, Fellow
Joachim Ladwig, Verdi
Daniel Behruzi, ver.di TU Darmstadt (Trade Union), Shop Stewards Speaker
Alexander Keim, LiK/ die Linke/Verdi
Internationale Sozialistische Organisation (ISO)
Dr. Winfried Wolf, Lunapark21 - Zeitschrift zur Kritik der globalen Ökonomie, responsable in the editorial board of LP21-Magazine
Aron Amm, Lernen im Kampf
Martin Suchanek, Gruppe ArbeiterInnenmacht, Germany section of League for the Fifth International, Editor of journal "Revolutionärer Marxismus"
Wilhelm Schulz, Gruppe ArbeiterInnenmacht, German Section of the League for the Fifth International
Jaqueline K. Singh, REVOLUTION - international communist youth organisation Germany
Matthias Fritz, former TU converer (VK-Leiter) IG Metall Mahle
Yunus Özgür, Delivery Worker, Berlin
Charlotte Ruge, Hebamme, München
Tabea Winter, Studentin, Freie Universität, Berlin
Thies Gleiss, Die Linke, Member of National Party Executive
Grècia
Panos Garganas, Sosialistiko Ergatiko Komma (SEK), Editor Workers Solidarity weekly
Editorial Team of Elaliberta.gr, www.elaliberta.gr, Athens
Serafeim Rizos, Chania city/Union of Teachers-Chania, councilor Chania/member of board of Teachers Union Chania
Thanasis Diavolakis, Peiraus city/Teachers Federation of private schools, councilor Peiraus city/member of board of OIELE
Katerina Thoidou, Nikaia-Renti city, councillor
Maria Styllou, Sosialismos apo ta kato Review, Editor
Thanasis Kampagiannis, Athens Bar Association Board, Elected councillor (personal capacity)
ANTARSYA, Front of the anticapitalist Left
Xekinima - Internationalist Socialist Organization
NAR, New Left Current
Manthos Tavoularis, Docker, trade unionist
Tassos Anastassiadis, member of General Council of POESY (Federation of Greek journalists)
TPT (Fourth International Programmatic Tendency, Greek Section of 4th International)
Petros Constantinou, Athens city/KEERFA-Movement United Against Racism and Fascist Threat, councillor Athens city/coordinator of KEERFA
Aphrodite Fragkou, Marousi city, councillor
Dimitris Zotos, Lawyers Association of Athens, Civil action Golden Dawn trial
Índia
Rohini Hensman, Internationalism from Below, Writer, researcher and activist
Iran
Morad Shirin, Shahrokh Zamani Action Campaign, International Organiser
Maziar Razi, Iranian Revolutionary Marxists’ Tendency, Spokesperson
Irlanda
Bríd Smith, People Before Profit, TD (Member of Parliament)
Paul Murphy, People Before Profit, TD (Member of Parliament)
Gino Kenny, People Before Profit, TD (Member of Parliament)
Richard Boyd Barrett, People Before Profit, TD (Member of Parliament)
Gerry Carroll, People Before Profit, MLA (Member of the Legislative Assembly)
Mick Barry, Solidarity and Socialist Party, TD (Member of Parliament)
People Before Profit
Socialist Democracy
Goretti Horgan, People Before Profit
Jess Spear, RISE, National Organiser
John Molyneux, People Before Profit, Unite The Union., Editor, Irish Marxist Review.
Ailbhe Smyth, Le Cheile: Diversity Not Division, Member
Eddie Conlon, Teachers Union of , Member/Former National Hon Secretary,
Emilio Maira, People Before Profit
Memet Uludağ, Unite the Union, Union Rep
Shaun Harkin, People Before Profit, People Before Profit Cllr Derry City and Strabane District Council
Mark Price
Itàlia
Giacomo Turci, La Voce delle Lotte, editor
Scilla Di Pietro, Il Pane e le Rose feminist current, spokesperson
Mary Rizzo, Le Voci della Libertà, Activist / Translator
Japó
Tsutomu Teramoto, Japan Revolutionary Communist League (JRCL)
JRCL (Japan Revolutionary Communist League)
Mèxic
Jose Manuel Aguilar Mora, Universidad Autónoma de la Ciudad de México & Member of La Liga De Unidad Socialista (LUS), Professor-Researcher, Partido Revolucionario de los Trabajadores
Edgard Sánchez, Partido Revolucionario de los Trabajadores
Nigeria
Salako Kayode, Revolutionary socialist movement, Spokesperson
Dimeji Macaulay, Revolutionary Socialist Movement, National Organiser
Polònia
Andrzej Żebrowski, Pracownicza Demokracja (Workers Democracy)
Agnieszka Kaleta
Michał Wysocki, Pracownicza Demokracja (Workers’ Democracy), worker
Filip Ilkowski Associate Professor, Polish Teachers Union at the University of Warsaw, Member of the Presidium of the Council for Higher Education and Science of the Polish Teachers Union
Rússia
Daria, IST Russia,
Semyon, Trotskyist
Socialist Tendency (IST)
Denis Zagladkin, Socialist Tendency
Escòcia
Paul Inglis, Radical Independence Campaign, Glasgow City Branch Unison, Clydeside IWW, Partick Living Rent, Member
Connor Beaton, Republican Socialist Platform, Secretary
Allan Armstrong, Republican Socialist Platform, Educational Institute of Scotland (life member)
Frances Curran, Former member of parliament and member of Socialist for Independence
Pete Cannell, Scot.E3 (Employment, Energy and Environment), Secretary
Bob Goupillot, Radical Independence Campaign Edinburgh, (Personal Capacity)
Ecosocialist.scot (organisation), ecosocialist.scot
Sudàfrica
Mametlwe Sebei, President, General Industries Workers Union of South Africa
Corea del Sur
Workers’ Solidarity
Estat espanyol
Anticapitalistas
David Karvala, Social movement activist and member of Marx21.net, Catalunya
Carlos de Pablo Torrecilla, UGT de Catalunya, Secretari de Política Institucional, Catalunya
Gerardo Pisarello, Unidas Podemos-En Comú Podem, member of the Spanish Congress, and First Secretary of the Bureau of the Congress
Miguel Urbán Crespo, Anticapitalistas, Member of the European Parliament
Marx21.net
Santiago Lupe, portaveu del Corrent Revolucionari de Treballadors i Treballadores - CRT, historiador
Lucía Nistal, doctora en Teoria Literaria Universidad Autónoma de Madrid (UAM), impulsora de Referéndum UAM i portaveu de CRT
Juan Carrique, advocat laboralista, membre de la Asociación Libre de Abogadas y Abogados, afiliat a CGT
Josefina L. Martínez, periodista, historiadora, escriptora, editora revista Contrapunto
Asier Ubico, president del Comitè d’Empresa de Telepizza por CGT - Saragossa
Juan Carlos Arias Sanz, delegat per UGT de la Consejería de Políticas Sociales y Familia de la Comunidad de Madrid
Cynthia Lub, doctora en Historia, escriptora, editora d’Esquerra Diari.cat i afiliada a CGT Lleure
Maria Dantas, ERC, social movement activist in Catalunya, Member of the Congress of Deputies
Suïssa
Hannah, Bewegung für den Sozialismus
Manuel Sepulveda, Mouvement pour le Socialisme, Militant actif
Stéfanie Prezioso, Ensemble à Gauche, Member of Parliament
Jean BATOU, Ensemble à Gauche, Member of parliament (Geneva)
Philipp Schmid, Movement for Socialism, teacher and union activist
Christian Zeller, Network Ecosocialism and Global Ecosocialist Network, Professor of Economic Geography
Suècia
Jonas Brännberg, Rättvisepartiet Socialisterna - International Socialist Alternative, Member of Luleå City council
Siria
Jackal, Revolutionary Left Movement
Taiwan
黃梓豪, International Socialist Forward
Turquia
Sosyalist Demokrasi için Yeniyol, Turkish section of IV. International
Ecehan Balta, Sosyalist Alternatif
Nihat Boyraz, Sosyalist Alternatif
Sosyalist Alternatif
Estats Units
Andrew Berman, Veterans for Peace, Peace and Solidarity Activist
Brandon Madsen, Democratic Socialists of America / AFGE 2157
Reform & Revolution, Caucus of Democratic Socialists of America
Dan La Botz, New Politics, Co-Editor
Tyron Moore, Washington Federation of State Employees, Organizer
Phil Gasper, New Politics, Co-editor
Richard Burton, Montgomery County Education Association (ID purposes only), UniServ Director/Organizer
Tempest Collective
E. Reed, Boston Revolutionary Socialists, Coordinating Committee Member
David McNally, Editor in Chief, Spectre Journal, Professor of History, University of Houston
Steve Leigh, Seattle Revolutionary Socialists (*for identification purposes only)
Joel Geier
Sherry Wolf, Tempest Collective, author, Sexuality and Socialism
Socialist Resurgence
Charles Post, Tempest Collective, the Democratic Socialists of America (DSA), member of editorial board of Spectre: A Marxist Journal
Zachary Levenson, Editor, Spectre, Assistant Professor of Sociology, UNC Greensboro
Ashley Smith, Tempest Collective, Democratic Socialists of America*, National Writers Union* (*for identification purposes only)
Veneçuela
Angel Árias, dirigent de la LTS, treballador estatal
Suhey Ochoa, Pan y Rosas, trabajadora de Apps
Zimbabwe
Tafadzwa A Choto, ISO - Zimbabwe, Member
Organitzacions Internacionals
International Marxist Tendency International
Revolutionary Communist International Tendency (www.thecommunists.net)
Fracció Trotskista - Quarta Internacional